19kwiecień2018

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

"Powrót do przeszłości" (8)


Potwór z Indy - Penske PC-23 i Mercedes 500l Wyróżniony
W latach '90 IndyCar było pełne różnych silników, a także nadwozi. W 1994 roku Roger Penske wraz z Ilmorem (do których dołączył się potem Mercedes) postanowili stworzyć jedną z najlepszych konstrukcji w dziejach tylko na jeden wyścig - Indianapolis 500.

Czytaj dalej...

Jak Chevrolet pomagał się ścigać w 1957 (+ PDF!) Wyróżniony
Jak wiadomo skrót NASCAR pochodzi od pełnej nazwy organizacji National Association for Stock Car Auto Racing, którą można przetłumaczyć jako Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych. Dzisiaj ta „seryjność” samochodów obecnych w głównych seriach jest już dosyć dyskusyjna. Oczywiście są to pojazdy, które swoim wyglądem mają przypominać te najpopularniejsze drogowe modele obecnych w NASCAR marek, jednak to, co kryje się pod tą fasadą, jest już bardzo zaawansowaną wyścigową konstrukcją. Kiedyś było jednak zupełnie inaczej.

Czytaj dalej...

Jeff Gordon #46? Wyróżniony
08 styczeń 2015 Napisał

Jeff Gordon #46?

Przez blisko dwanaście lat zajmuje się wyścigami NASCAR w naszym kraju. W tym czasie dowiedziałem się kilku ważnych rzeczy dotyczących popularności tego sportu i ogólnego postrzegania go w Polsce. Wiem też, że jednym z najpopularniejszych kierowców w naszym kraju był i w dużej mierze jest dalej Jeff Gordon ścigający się tęczowym Chevroletem z numerem 24.

Czytaj dalej...

Prezydent i Król Wyróżniony
09 lipiec 2014 Napisał

Prezydent i Król

Przed kilkoma dniami odbył się tradycyjny lipcowy wyścig na torze w Daytona Beach. Jak wszyscy wiemy wygrał go Aric Almirola z zespołu Richarda Petty'ego. Zwycięstwo to było szczególne nie tylko z racji faktu, iż jest to pierwszy sukces Almiroli w tej serii. Dokładnie 30 lat wcześniej Petty wygrał na Daytona International Speedway swój dwusetny i zarazem ostatni wyścig w karierze.

Czytaj dalej...

Kierowcy jednego zwycięstwa Wyróżniony
Ostatecznym celem zawodnika biorącego udział w sportowej rywalizacji jest zwycięstwo. W przypadku kierowców Formuły 1 to triumf w Grand Prix. Statystyką, bez której nie obędzie się żaden plebiscyt na najlepszego kierowcę w historii jest właśnie liczba odniesionych zwycięstw. A co powiedzieć o zawodnikach, którym dane było stanąć na najwyższym stopniu podium tylko ten jeden jedyny raz? Często byli to sportowcy wielce utalentowani, którym brutalny los przedwcześnie zakończył karierę. Bywało również tak, że ten jeden triumf przydarzył się w wyścigu, który trwale zapisał się w historii Formuły 1.

Czytaj dalej...

Od Lotusa 19 do DeltaWinga, czyli samochody z Daytony Wyróżniony
24-godzinny wyścig w Daytonie to jedna z pereł w koronie wyścigów długodystansowych. Wielu znakomitych kierowców i charyzmatycznych szefów zespołów pojawiło się w przeszło pięćdziesięcioletniej historii zawodów, ale w poniższym artykule rolę głównych bohaterów pełnią samochody, bez których całe widowisko nie miałoby większego sensu. Obok zwycięskich maszyn są również projekty, które nie spełniły pokładanych oczekiwań, ale zapisały się w historii dzięki niecodziennym rozwiązaniom technicznym, czy słynnym konstruktorom.

Czytaj dalej...

Pechowa trzynastka? Wyróżniony
14 grudzień 2013 Napisał

Pechowa trzynastka?

Wczoraj mieliśmy piątek trzynastego. To dzień, w którym według przesądów niemal wszystko skazane jest na porażkę. Kierowcy NASCAR także bywają przesądni. W amerykańskiej serii szczególnie rozpowszechniły się trzy zabobony. Pierwszy z nich dotyczy zgubnego wpływu zielonych malowań samochodów, drugi to przesąd związany z jedzeniem orzeszków w boksach lub w garażu, a ostatni noszenia przy sobie 50 lub 100 dolarowych banknotów. Co zatem z samym numerem #13?

Czytaj dalej...

"Powrót do przeszłości" - Francois Cevert Wyróżniony
6 października minęło 40 lat od tragicznej śmierci Francois Ceverta na torze Watkins Glen. Choć Francuz nigdy nie zdobył tytułu mistrzowskiego, ba wygrał zaledwie jedną Grand Prix Formuły 1, to przez wyjątkowość swojej osoby zapisał się na stałe w historii wyścigów samochodowych.

Czytaj dalej...