20kwiecień2018

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
PelnyGaz.pl NASCAR Sprint Cup Jonhson z drugą wygraną z rzędu
Jonhson z drugą wygraną z rzędu Wyróżniony
26 kwiecień 2017 Napisał 

Jonhson z drugą wygraną z rzędu

Wyjątkowo w poniedziałkowym wyścigu, Jimmie Johnson osiągnął swoją drugą wygraną w tym sezonie. W Food City 500 w Bristol Motor Speedway Johnson zwyciężył także po raz drugi.

Wyścig odbył się w poniedziałek po tym, jak w niedzielę były obfite opady deszczu. Prognozy pogody na poniedziałek były trochę lepsze, jednak wciąż było ryzyko opadów, które to jednak nie nastąpiły.

Pierwszy etap absolutnie zdominował Kyle Larson, któy prowadził przez jego wszystkie 125 okrążeń. Po 12 kółkach Larson zaczął już dublować rywali, a w momencie pojawienia się neutralizacji na okrążeniu lidera było jedynie 24 z 39 kierowców.

Żółta flaga miała pojawić się, zgodnie z planem władz serii, na sześćdziesiątym okrążeniu, ale ta pojawiła się już na 54, kiedy obrócił się Kurt Busch, a w jego auto wpadł Chris Buescher. Na 67 okrążeniu postanowiono przerwać wyścig, jednak już po nieco ponad 5 minutach kierowcy powrócili do jazdy, nadal za pace carem.

 

Po pit stopach liderem pozostał Larson, który znowu narzucał tempo. Na jego nieszczęście z jego drogi nie chciał zejść Ty Dillon, który bardzo mocno starał się nie zostać zdublowanym. To pozwoliło Joeyowi Logano i Martinowi Truexowi Jr na dogonienie go. Na 190 okrążeniu liderem prawie został Logano, jednak cztery okrążenia później liderem pościgu za liderem został Truex Jr Kierowcy Toyoty #78 udało się znaleźć liderem na 202 okrążeniu. Larson natomiast spadł potem jeszcze na trzecie miejsce.

Bristol Motor Speedway nie był przyjazny dla braci Buschów. Po problemach Kurta, na ścianie po przebiciu opony znalazł się  na 210 kółku Kyle Busch. Pace car wyjechał na tor po raz trzeci.

Ledwo, co wyścig ruszył do rywalizacji pod zieloną flagą, a już była potrzebna żółta flaga. Dale Earnhardt Jr narzekał na obecność oleju na torze przed restartem i sam w tą plamę wjechał lądując na ścianie, a następnie "za ścianą" w alei dołączając do Ryana Blaneya obecnego tam jeszcze od pierwszego etapu. Blaney zdołał wyjechać na tor, mając jednak 47 okrążeń straty.

Po restarcie prowadził Truex Jr, który jako lider dojechał do końca etapu. Kyle Larson spadł na siódme miejsce.

 

Liderem niespodziewanie został Landon Cassill, który to po prostu nie zjechał do alei. Już po zielonej fladze liderem został Truex Jr jadący na świeżych oponach.

Larson szybko odrobił stracone pozycje i znalazł się nawet za drugim miejscu, ale musiał szybko się z nim pożegnać na rzecz Logano. Mniej szczęścia miał drugi kierowca Team Penske, Brad Keselowski. Najpierw stracił on trzy okrążenia na ponadplanowy pit stop po podejrzeniach niedokręconej opony, aby wkrótce potem wylądować w garażu.

Cassill bardzo szybko wrócił w bliższe sobie rejony, czyli dół stawki. Niedługo po tym, jak został zdublowany zaliczył on kontakt z partnerem z Front Row Motorsports, Davidem Raganem. Obaj zabrali ze sobą jeszcze Danicę Patrick i znowu mieliśmy neutralizację.

Tą najlepiej wykorzystał Logano, który po pit stopach został liderem. W tłumie wolniejszych kierowców dogonił go Truex Jr,jednak ten zamiast wyjść na prowadzenie stracił pozycję na rzecz Larsona.

Gdyby ktoś sądził, że w tym roku Kyle Busch miał już wystarczająco dużo problemów z oponami, to mylił się. Na 384 kółku ponownie wylądował na ścianie z pękniętą gumą, a kierowcy znowu jechali za pace carem.

Po restarcie liderem został po raz pierwszy tego dnia Jimmie Johnson. Na 411 okrążeniu atak z dwóch stron chcieli przeprowadzić Logano (atakując od wewnętrznej) oraz Larson (lekko popychając #48 z tyłu), ale siedmiokrotny mistrz pucharowej serii NASCAR obronił swoją pozycję.

Dziesięć okrążeń później szanse na dobry wynik stracił Erik Jones, który długi czas jechał w pierwszej dziesiątce. Przebił on oponę i wywołał tym samym neutralizację. Kyle Larson natomiast przekroczył prędkość w alei, przez co także wykluczył się z walki o wygraną.

Liderem został Denny Hamlin, który wziął jedynie 2 nowe opony. Po kilku okrążeniach musiał się on jednak poddać Johnsonowi.

Kasey Kahne zaczął zwalniać i zjechał do alei do mechaników. Zdołał wrócić na tor, ale wpadł na niego Paul Menard, co wywołało ostatnią neutralizację i szansę na ostatnie pit stopy.

Liderami zostali Kevin Harvick i Denny Hamlin, którzy nie zjechali po noe opony. Liderem kolejki z alei był Johnson. Truex Jr natomiast wjechał jako drugi, wyjechał jako szósty, a na dodatek dostał karę za przekroczenie prędkości, która zepchnęła go poza pierwszą dziesiątkę.

Johnson na nowych oponach uporał się w dziesięć okrążeń z Hamlinem i Harvickiem i objął niezagrożone do mety prowadzenie. Kolejny bardzo mocny wyścig zaliczył Clint Bowyer, który dojechał drugi. trzeci był Harvick, czwarty Kenseth, a piąty Logano. Kyle Larson zdołał awansować na jedynie szóste miejsce, a Martin Treux Jr na ósme.

Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Kyle Larson. Po 10 punktów do fazy playoff mają już Brad Keselowski, Martin Truex Jr i Jimmie Johnson.

 Krzysztof Woźniak

Zainteresowany motorsportem w praktycznie każdej możliwej formie. Potrafi zacząć niedzielę przed 6 rano, a zakończyć po 22. Wielki miłośnik Mistrzow Rosji Samochodów Turystycznych, klasa Junior.